• Uroczysty Dzień Matki w klasach edukacji wczesnoszkolnej
          • Uroczysty Dzień Matki w klasach edukacji wczesnoszkolnej

          • W ostatnim tygodniu maja uczniowie klas I-III przygotowywali się do „Dnia Mamy’’ Chcąc wyrazić swoją miłość i wdzięczność za codzienny trud swoich mam zorganizowali spotkania w swoich klasach. Poprzez recytację pięknych wierszy, śpiewy piosenek udowodnili, że w życiu najmłodszych najbardziej liczy się mama, jej oddanie i codzienne zaangażowanie w ich wychowanie.

            Cieszymy się, że mamy tak licznie przybyły na te uroczystości.

            Swoim pociechom odwdzięczyły się przeróżnymi pysznościami- soczkami, deserkami, ciastami, które umiliły wspólnie spędzony czas.

             

             

            M. Smakowska

             

        • Dzień Mamy w przedszkolu
          • Dzień Mamy w przedszkolu

          • ,,Dzisiaj, droga Mamo,

            masz twarz uśmiechniętą.

            Niech tak przez rok cały

            trwa to Twoje święto."

            Na przełomie maja i czerwca każda z grup przedszkolnych uroczyście obchodziła wielki dzień, jakim jest święto jednej z najważniejszych osób w życiu każdego dziecka- MAMY. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem przygotowywały się do świątecznego spotkania, wykonując laurki oraz upominki na warsztatach ceramicznych. Artystyczne popisy dzieci budziły wiele radości i dumy u zaproszonych gości.

            Iwona Mędryk

        • Konkurs plastyczny "Namaluj mi historię - Mój region jak malowany"
          • Konkurs plastyczny "Namaluj mi historię - Mój region jak malowany"

          • W imieniu Pana Burmistrza serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym Namaluj mi historię „Mój region jak malowany”. Organizatorem konkursu jest Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, a współorganizatorem Urząd Miejski w Trzebnicy.Za pomocą pracy plastycznej pokażmy piękno regionu, historię związaną z Trzebnicą – jak się w nim żyje, co go wyróżnia lub co takiego się w nim zmieniło i jest warte zaprezentowania.Praca może być wykonana dowolną techniką plastyczną, a jej rozmiar nie powinien przekraczać formatu A3. Należy ją dostarczyć do 25 sierpnia 2023 r., do Wydziału Promocji (Urząd Miejski w Trzebnicy, pokój 92). Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola, klasy I -III i IV – VIII. Konkurs zostanie rozstrzygnięty najpóźniej do 17 września 2023 r. Szczegóły konkursu określa regulamin konkursu (w załączniku). Prosimy o zapoznanie się z regulaminem, pobranie i dołączenie do pracy konkursowej odpowiednich oświadczeń (w załączniku). Prace będą prezentowane w naszym mieście podczas Święta Sadów, wezmą też udział w edycji ogólnopolskiej.

            Regulamin_konkursu_regionalnego_Trzebnica(1).doc

            Zgoda_na_udzial_zal._nr_2_edycja_regionalna.doc

            Metryczka_zal._nr_1_edycja_regionalna.doc

        • Dzień Dziecka
          • Dzień Dziecka

          • Dzień Dziecka to wyjątkowe święto w kalendarzu. Nasi uczniowie spędzili ten dzień zupełnie inaczej niż zwykły szkolny dzień. Obfitował on w liczne atrakcje.

            Wychowawcy wspólnie z klasami świętowali w tym dniu na świeżym powietrzu Obyły się zawody sportowe i pikniki.

            Największą atrakcją był pokaz wozu strażackiego, do którego małe dzieci mogły wejść, na koniec strażacy pokazali pompy wodne i to była najlepsza zabawa.

            Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo.

            Serdecznie DZIĘKUJEMY KOMENDZIE POWIATOWEJ PST W TRZEBNICY, za przygotowanie pokazu.

        • PRZEDSZKOLAKI W WIOSCE INDIAŃSKIEJ
          • PRZEDSZKOLAKI W WIOSCE INDIAŃSKIEJ

          • 19 maja dzieci z grupy 0a, 0b i 0c wzięły udział w wycieczce do wioski indiańskiej "Pocahontas" we Wrocławiu.
            W czasie pobytu w wiosce przedszkolaki poznały zwyczaje, tradycje i obrzędy indiańskie. Każda grupa
            z indiańskim przewodnikiem uczestniczyła w różnorodnych zabawach na świeżym powietrzu.  W czasie zdobywania sprawności indiańskich każdy przedszkolak musiał wykazać się świetną sprawnością fizyczną, bardzo dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową, spostrzegawczością, doskonałą koncentracją oraz umiejętnością współpracy w grupie. W indiańskim tipi dzieci mogły też wykazać się swoimi umiejętnościami taneczno-wokalnymi. Czas spędzony w wiosce indiańskiej był dla dzieci okazją do radosnych, aktywności w kontakcie z przyrodą, pełnych emocji i wrażeń.

             

            B. Wyszyńska-Borys

        • XII POWIATOWY KONKURS KOMPUTEROWY  DLA KLAS II – III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
          • XII POWIATOWY KONKURS KOMPUTEROWY DLA KLAS II – III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

          •         17 maja 2023r. odbył się w naszej szkole powiatowy etap XII Konkursu Komputerowego dla uczniów klas II - III szkół podstawowych. Wzięło w nim udział dwunastu uczniów
            ze szkół podstawowych Powiatu Trzebnickiego. Uczestnicy – zwycięzcy etapów szkolnych konkursu – zmierzyli się z zadaniami z zakresu obsługi edytora tekstu, aplikacji do tworzenia
            i edycji grafiki bitmapowej, aplikacji do tworzenia i edycji prezentacji, oraz programowania
            w środowisku Baltie.

            Laureatami konkursu zostali:

            I miejsce – Aleksander Szostak – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Obornikach Śląskich

            II miejsce – Wiktor Frąckowiak – Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Śląskiej w Kuźniczysku

            III miejsce – Zuzanna Dąbek – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ujeźdźcu Wielkim

            IV miejsce – Franciszek Kormański – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księcia Henryka Brodatego w Trzebnicy

            V miejsce – Szymon Chodakowski – Językowa Integracyjna Szkoła Podstawowa im. Aniołów Stróżów
            w Trzebnicy

            Wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

            Podziękowania kierujemy także do niezastąpionych pomocników – Zofii Ćwiertniak, Leny Miękoty, Radosława Lajchta i Konrada Samulskiego.

            Marzena Zaremba

        •  POWTÓRKOWA “BALLADYNA”
          • POWTÓRKOWA “BALLADYNA”

          • POWTÓRKOWA “BALLADYNA” 16 maja trzy klasy ósme wyjechały do Trzebnicy, aby obejrzeć inscenizację „Balladyny” Juliusza Słowackiego. To obowiązkowa lektura, której znajomość jest wymagana na egzaminie ósmoklasisty. A ten tuż, tuż.  Inscenizacja mimo małej obsady w pełni odzwierciedliła przebieg głównego wątku tragedii, czyli zbrodniczą drogę do władzy tytułowej bohaterki. Efekty specjalne, rozbudowana dekoracja oraz muzyka działały na wyobraźnię widzów.

                     Mam nadzieję, że obejrzenie tego spektaklu przyczyniło się do utrwalenia wiedzy o lekturze i zaowocuje wysokimi wynikami egzaminu. 

            B. Szymacha

        • W Krainie Wygasłych Wulkanów- wycieczka kl I-III
          • W Krainie Wygasłych Wulkanów- wycieczka kl I-III

          • 12 maja uczniowie klas I-III odwiedzili Krainę Wygasłych Wulkanów w Dobkowie. To właściwe miejsce, aby dowiedzieć się w jaki  sposób siły wnętrza Ziemi ukształtowały region Gór i Pogórza Kaczawskiego. W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej dzieci w sposób interaktywny, dynamiczny, oparty na modelach, wizualizacjach cyfrowych i przeprowadzanych doświadczeniach zdobyły wiedzę i umiejętności. Model gejzera wyrzucający wodę, sala z symulatorem trzęsienia ziemi oraz interaktywna makieta rzeki- to tylko niektóre atrakcje. Ponadto uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Laboratorium Czterech Żywiołów”, w których za pomocą samodzielnie wykonywanych doświadczeń oraz tych przeprowadzanych przez edukatorów, poznały czym tak naprawdę jest ogień, woda, ziemia i powietrze oraz odkryły ich zadziwiające właściwości.

            Beata Kowalska

        • Wizyta w bibliotece szkolnej.
          • Wizyta w bibliotece szkolnej.

          • Nasze przedszkolaki 10 maja odwiedziły Bibliotekę Szkolną. Dzieci dowiedziały się, co zrobić, żeby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak wypożyczyć książkę. Pani Kasia pokazała dzieciom, gdzie znajduję się przeznaczony dla specjalnie dla nich regał z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia książeczki z działu dziecięcego. 

                     Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia.

             

            Justyna Sudoł

        • „Czyste powietrze wokół nas”
          • „Czyste powietrze wokół nas”

          • Przedszkolaki z grupy Oa, Ob i Oc współpracując z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną

            w Trzebnicy zrealizowały program profilaktyki tytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci jest bardzo ważne już od najmłodszych lat, dlatego program realizowany został w ramach wychowania zdrowotnego i był dla dzieci pierwszym etapem nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Bohaterem przewodnim projektu był Dinek – miły, zielony smok, który nie lubi palaczy, ucieka przed dymem

            i w piosence, której uczyły się dzieci podkreśla: „Papieros to wróg nasz, zdrowie nam zabiera. Nie wolno! To szkodzi! Dość tego palenia!” Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach i

            w czasie pracy indywidualnej i w grupach usystematyzowały swoją wiedzę na temat źródeł dymów, szkodliwości dymu tytoniowego i skutków palenia papierosów. W czasie realizacji projektu dzieci zdobywały wiedzę, ale też bawiły się, śpiewały i wykonywały prace plastyczne.

            B. Wyszyńska-Borys

          • WIWAT JAKUB!

          • Nasz szkolny omnibus Jakub Galinowicz z 8 a po raz kolejny udowodnił swoje rozległe zainteresowania i zdolności. Przypomnijmy, że po zdobyciu tytułu laureata etapu wojewódzkiego w konkursie zDolny Ślazak język angielski, zajęciu 1. miejsca w powiatowym konkursie z j. niemieckiego, spróbował swoich sił w kolejnych  konkursowych zmaganiach, tym razem z języka polskiego. 27 kwietnia wziął udział w XIV powiatowym konkursie „Czytam między słowami”, który miał  na celu sprawdzenie bardzo ważnej i przydatnej w życiu codziennym umiejętności, jaką jest czytanie ze zrozumieniem.

            Jakub i pozostałych 14 uczestników rozwiązywało test składający się z różnorodnych typów  zadań oraz tekstów o różnym charakterze. Poziom konkursu był bardzo wyrównany, nie mniej jednak jury wyłoniło laureatów. Wśród nich znalazł się Jakub, który zajął drugie miejsce. 

            Wielkie gratulacje i podziękowania za godne reprezentowanie naszej szkoły.

            B. Szymacha

        • NIC DWA RAZY …
          • NIC DWA RAZY …

          • Dnia 25 kwietnia 2023 r. odbył się we Wrocławiu w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej „Atut” II międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Skrzydlate Słowa 2.0” dla uczniów dolnośląskich szkół podstawowych z klas 4-8.

            W zmaganiach finałowych wzięło udział 28 uczestników.

            Społeczność naszej szkoły reprezentował uczeń klasy 4 b Maciej Nowak, który zaproponował interpretację utworu Wisławy Szymborskiej  pt. „Nic dwa razy”.

            Śledząc sceniczne interpretacje uczestników, licznie zgromadzeni widzowie byli pod wrażeniem talentu uczestników konkursu.

            Składamy wielkie gratulacje Maćkowi, który z wyjątkową gracją zaprezentował   przed publicznością niebanalną interpretację wiersza naszej noblistki.

            Danuta Kowal-Woźniak  

        • Wizyta w Bazylice Świętej Jadwigi w Trzebnicy
          • Wizyta w Bazylice Świętej Jadwigi w Trzebnicy

          • 25.04.2023 klasa 7A odwiedziła Bazylikę i Sanktuarium Świętej Jadwigi - najcenniejszy zabytek naszego miasta wciągnięty na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Młodzież z uwagą i skupieniem wysłuchała historii powstania naszej Bazyliki i klasztoru, opowieści o cudownym życiu Świętej Jadwigi i jej męża - księcia Henryka Brodatego. Obejrzeliśmy mauzoleum Piastów Śląskich, którzy spoczywają w podziemiach naszego Kościoła. Podziwialiśmy przepiękne grobowce Jadwigi i Henryka. Następnie wypiliśmy herbatę i zjedliśmy przepyszne ciasta w Kawiarence u Świętej Jadwigi, która znajduje się w klasztorze sióstr boromeuszek. Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na spacer po Winnej Górze dookoła stanowiska archeologicznego Homo Erektus, gdzie odkryto najstarsze w Polsce ślady bytności człowieka. Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na całą nasza gminę. Młodzież nie miała jeszcze dosyć spacerowania, dlatego przeszliśmy do parku gdzie na przygotowanych przyrządach do street workoutu chwalili się swoimi umiejętnościami gimnastycznymi ;-). Na koniec wyjazdu oczywiście obowiązkowa pizza regeneracyjna. Na pewno niedługo odwiedzimy kolejne atrakcje naszego regionu!

            K. Żebrowska

        • ENGLISH IS FUN
          • ENGLISH IS FUN

          • Dnia 25 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich odbył się  III Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego „English is fun” dla klas II-III. Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim, podniesienie poziomu różnorakich umiejętności językowych oraz poszerzenie wiedzy z zakresu leksyki i niektórych struktur gramatycznych w języku angielskim.

            Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Ujeźdźcu Wielkim reprezentował uczeń klasy III a- Miłosz Spaliński, który zajął III miejsce! Miłosz rywalizował z 16 innymi uczestnikami ze szkół z całego powiatu trzebnickiego i wspaniale zaprezentował swoje umiejętności językowe, jak również trudną sztukę radzenia sobie ze stresem i emocjami.

            Serdecznie gratuluję Miłoszowi, życząc kolejnych sukcesów. Wielkie gratulacje i podziękowania składam także Mamie Ucznia- Pani Izabeli Bybel- Spalińskiej za pomoc i wsparcie oraz bezpieczny transport  na miejsce konkursu.

            Walczyński-Jeleń

        • "Zmiana zaczyna się od działania" - Światowy Dzień Ziemi
          • "Zmiana zaczyna się od działania" - Światowy Dzień Ziemi

          • W piątek 21.04.2023 w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim odbył się apel z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, którego głównym celem jest promowanie w społeczeństwie postaw proekologicznych. Uczniowie klasy IV B przygotowali z tej okazji prezentację na temat tego czym są i jak ważną rolę w przyrodzie pełnią zapylacze. Uczniowie Witold Wojtasiński, Maciej Nowak i Ignacy Kozłowski przybliżyli uczestnikom tematykę różnych rodzajów zapylaczy, jak funkcjonują w środowisku oraz co należy robić, aby je chronić. Okazuje się, że zapylaczom nie jest łatwo głównie ze względu na zmniejszającą się ilość roślin miododajnych. Co więcej, częste wypalanie traw niszczy ich schronienie. Szansą na lepszą sytuację zapylaczy są nasze działania. Z tego powodu na końcu apelu uczennice klasy IV B rozdały przewodniczącym poszczególnych klas sadzonki roślin miododajnych, których posadzenie w pobliżu szkoły przyczyni się do poprawy środowiska oraz wspomoże działania zapylaczy a nauczyciele otrzymali nasiona kwiatów miododajnych. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę pani Agaty Mamełki za zaangażowanie w całe przedsięwzięcie. Pamiętajmy, że im więcej takich inicjatyw tym bardziej poprawi się środowisko a co za tym idzie - nasze życie.

            M. Bartoszek

        • REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA 2023/2024 – LISTY DZIECI ZAKWALIFIKOWANYCH I NIEZAKWALIFIKOWANYCH
          • REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA 2023/2024 – LISTY DZIECI ZAKWALIFIKOWANYCH I NIEZAKWALIFIKOWANYCH

          • Od dziś na drzwiach sekretariatu szkoły dostępne są listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola na rok 2023/2024.

            Rodzice dzieci zakwalifikowanych zobowiązani są do złożenia  oświadczenia woli dla przyjęcia dziecka do dnia 25.04.2023 r. (dostępne do pobrania w zakładce O SZKOLE ->REKRUTACJA bądź w sekretariacie szkoły).

            Uwaga!

            Oświadczenie woli dla przyjęcia dziecka można złożyć TYLKO W JEDNEJ PLACÓWCE WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO.

            Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola w roku szkolnym 2022/2023, którzy złożyli  „potwierdzenie woli kontynuowania edukacji przedszkolnej w roku szkolnym 2023/2024”, NIE SKŁADAJĄ OŚWIADCZENIA WOLI DLA PRZYJĘCIA DZIECKA

        • ,,Pisanki, pisanki"
          • ,,Pisanki, pisanki"

          • ,,Pisanki, pisanki, jajka malowane, nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek. Pisanki, pisanki, jajka kolorowe, na nich malowane bajki pisankowe."

            29 marca wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w warsztatach malowania pisanek. Pani prowadząca te bardzo ciekawe zajęcia zapoznała dzieci z różnymi technikami ozdabiania jajek. Każdy przedszkolak zabrał do domu dwie pisanki, jedną pomalowaną przez siebie, a drugą ozdobioną profesjonalnie przez panią z Cepelii. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci.

            Iwona Mędryk

        • „PRIMA  APRILIS, NIE  WIERZ, BO SIĘ POMYLISZ”
          • „PRIMA APRILIS, NIE WIERZ, BO SIĘ POMYLISZ”

          •       Choć 1 kwietnia przypadał w tym roku w sobotę, to Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim postanowił zorganizować dzień psikusów już w piątek. Klasy 4 – 8 otrzymały zadania, aby przebrać się na konkretny temat. Oto wyniki losowania:

            kl. 4 a – „Starożytny Rzym”, kl.4 b – „Ludzie pierwotni”, kl. 5a – „ Dziki Zachód”, kl. 5 b – „ Wieś tańczy i śpiewa”, kl. 6a – „ Lata 20 – te , lata 30 – te”, kl. 6 b – „ Hawaje”, kl. 7a – „ My Cyganie”, kl. 8a – „ Chińczycy”, kl. 8 b – „ Murzynek Bambo”, kl. 8 c – „ Kosmici atakują”. Oczywiście uczniom towarzyszyli wychowawcy.

                Każda klasa stanęła na wysokości zadania. Oprócz pięknych i pomysłowych strojów uczniowie zaprezentowali tańce, piosenki, nawet inscenizacje adekwatne do tematu.

               Pomysł podchwyciły także Panie Woźne, które na ten dzień przeistoczyły się w policyjny oddział z 13 posterunku oraz Pani Dyrektor, która jako barwny motyl „ latała” po szkole J

                Każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom, każdy uczeń „ małe słodkie co nieco” sfinansowane z funduszu S.U.

                Gdy tylko impreza dobiegła końca, zaczęły się sypać pomysły na następne imprezy integrujące brać uczniowską i pracowników szkoły.

                „ Chcecie, to wierzcie, chcecie nie wierzcie …”, ale szkołę da się lubić.

                                                                                            Iwona Grochowina ( opiekun S.U.)

        • Spotkanie z poetką
          • Spotkanie z poetką

          • Dnia 28 marca 2023r. w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim odbyło się spotkanie z trzebnicką poetką i bajkopisarką Wiesławą Kuciębą. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas I i II.

                 W trakcie spotkania autorka w ciekawy i przystępny sposób opowiadała o swojej twórczości, czytała fragmenty swoich książek i pokazywała barwne ilustracje.

                 Poruszyła tematy związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Zademonstrowała dzieciom różne rodzaje jajek – strusie, gęsie, kacze, przepiórcze oraz jajko żółwia itp.

                 Na pamiątkę spotkania chętni uczniowie mogli zakupić książeczki napisane przez poetkę ze specjalnym, imiennym autografem.

                 Spotkanie z p. Wiesławą Kuciębą było ciekawym przeżyciem i dobrą zabawą.

             

                                                                                                         Wioletta Skuza